BUZ OLAN SU

Nasıl Yapılır ?

Sihirbaz eline iki adet bardak alır, bu bardakların birinde su olduğunu söyler. Hangisinde su olduğunu izleyicilere sorar, bir yandan da izleyicilere yardımcı olmak için, su dolu bardağı işaret eder. İzleyiciler tabi ki su dolu bardağı gösterirler. Dolu bardağın içindeki suyu boş olan bardağa döker, dolu bardağın içindeki suyu buz yapacağını söyler ve HOKUS POKUS! Su dolu bardak çevrildiğinde su yok olmuş ve küp buza dönüşmüştür.

Malzemeler:

İçi gözükmeyen aynı iki bardak, bir adet küçük buz küpü, bir parça sünger.

Sırrı Nedir ?

Sihirbaz daha önce bardakların birine yarı seviyesinin biraz altında kalacak şekilde, bardağın iç şekline uygun sünger kesip yerleştirir (sünger, bardak ters çevrildiğinde düşmeyecek sıkılıkta olmalıdır). Üstüne bir adet buz küpü koyar, dolu bardaktaki suyu döktüğünde suyun artık diğer bardakta olduğunu görürler, sünger suyu emeceği için ters çevrildiğinde sadece buz küpü düşecektir.

Not: Su süngerin emeceği kadar koyulmalıdır.

*****     *****      *****

handani.gif (93446 bytes)

İSİM BİLME TELEPATİSİ

Nasıl Yapılır ?

Sihirbaz, eline bir kalem ve küçük kareler halinde kesilmiş kağıtlar alır. Bir izleyiciyi yanına çağırır ve kendisine soyadlarını bildiği 9 arkadaşının isimlerini sorar. Bu isimleri, tek tek küçük kağıtlara yazar (sadece isimler yazılır) ve bu kağıtlar sıkı sıkı katlar. Bir kabın içine yerleştirir ve iyice karıştırır. İzleyiciye buradan bir isim seçmesini ve seçtiği ismin soyadını söylemesini ister. Tanımadığı kişinin soyadı söylendiğinde sihirbaz kağıttaki ismi telepati gücü sayesinde bilir.

Malzemeler:

Bir adet kalem, küçük kesilmiş kağıtlar.

Sırrı Nedir ?

Sihirbaz söylenen isimleri yazarken her kağıt parçasına belli etmeden ilk söylenen adı yazar. Dolayısıyla, izleyici hangi kağıdı çekerse çeksin ilk yazılan isim çıkacaktır. İzleyicinin söyleyeceği soyadı da ilk isme ait olacaktır.

Not: Oyunun etkili olması için mümkün olduğu kadar çok isim yazdırılmalıdır.

*****     *****      *****

LASTİK ÜZERİNDE YÜRÜYEN YÜZÜK

Nasıl Yapılır ?

Sihirbaz, izleyicilerin birinden bir yüzük ister ve bu yüzüğü lastikten geçirir. Lastiğe yukarıya doğru bir eğim verir, bu yüzüğü bakışlarıyla yukarıya doğru lastik üzerinde hareket ettireceğini söyler, bir süre sonra sihirbazın bakışlarının etkisinde kalan yüzük yukarı doğru lastik üzeride ağır ağır hareket eder.

Malzemeler:

Bir adet kesilmiş paket lastiği (halka halinden düz hale getirilmiş), bir adet yüzük ya da küçük halka.

Sırrı Nedir ?

Sihirbaz lastiği yüzükten geçirir iki ucundan tutuyormuş gibi lastiği gerdirir ve yukarı doğru eğim verir, bu sırada belli etmeden lastiğin ucundan tutarken diğer tarafın ucundan tutmaz, bir miktar içeriden tutar. Tuttuğu ucun fazlalığı avucunun içinde gizler, lastik gerildiği zaman fazla kısım da avucun içinde kaldığı için lastik sanki iki ucundan tutuluyormuş gibi görünür. Fazlalıklı kısımdan lastik yavaş yavaş bırakıldığında, yüzük hareket etmeye başlar.

Not: Lastiğin eğimi ne kadar arttırılırsa etkisi de o oranda artar.

 

Yeni sihirbazlık oyunları ile sizlerle olacağız. Sitemizi sık sık ziyaret etmeyi unutmayın.

Ana Sayfaya Dön